SOK Sulęcin
home Aktualności Akcje na Wakacje 2019 – podsumowanie

Akcje na Wakacje 2019 – podsumowanie

Za nami tegoroczne Akcje na Wakacje, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Sulęcinie oraz Sulęciński Ośrodek Kultury – w tym roku spotkaliśmy się 16-18 oraz 23-25 lipca, by wspólnie udać się w „Podróż bez paszportu do Afryki i Indii”.

Jak sam tytuł wskazuje, w pierwszym tygodniu wybralismy się na Czarny Ląd – w dniach 16, 17 i 18 lipca odkrywaliśmy największe tajemnice Afryki. Czym się zajmowaliśmy? Zajęcia zaczęliśmy od filmów edukacyjnych, dzięki którym wiemy już wszystko o: mieszkańcach, zwierzętach, strojach, obyczajach, ulicach, potrawach, a także tańcu i muzyce danego miejsca.

Naszym głównym elementem zajęć była nauka afrykańskiego tańca, który następnie zaprezentowaliśmy przed publicznością. A co poza tym? Tworzyliśmy recyklingowe instrumenty, a także elementy wystroju – biżuterię oraz tarcze z karonu.

W drugim tygodniu zajęć (23-25.07) wybraliśmy się w podróż do kolorowych i pachnących Indii, by lepiej poznać (szczególnie kolory, tradycje i zapachy tego miejsca). Na kartkach papieru z przypraw oraz na ziemi z kolorowej soli, tworzyliśmy piękne i wyjątkowe mandale. Zanim jednak przeszliśmy do twórczej pracy, podzieleni na grupy rozpoznawaliśmy najbardziej charakterystyczne, indyjskie zapachy (imbir, curry, kurkumę, paprykę, anyż, majeranek czy czarnuszkę) oraz barwiliśmy sól za pomocą kredy. Było bardzo twórczo i kreatywnie!

Na drugich zajęciach poświęconych Indiom uczyliśmy się tradycyjnego, indyjskiego tańca. Odwiedziła nas instruktorka, pani Karolina Dromowicz. Taniec ten zrobił na nas nie lada wrażenie – koordynacja ruchów, odpowiednie ułożenie dłoni, ruch biodrami… Nie jest to wcale taka prosta sprawa! Bardzo dziękujemy pani Karolinie za poświęcony czas i świetną energię! 

25 lipca o godzinie 17:30 w Kontenerze Kultury (Park Miejski w Sulęcinie) odbyło się oficjalne podsumowanie naszych tegorocznych wakacyjnych spotkań, a w programie: prezentacja naszych dwóch tańców oraz wystawa prac, stworzonych na Akcjach na Wakacje. Dziękujemy za wspólnie spędzony, wakacyjny czas i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w SOK i Bibliotece!