SOK Sulęcin
home Aktualności, Klub u Bulka Autorskie spotkanie z panem Dębickim

Autorskie spotkanie z panem Dębickim

9 maja, w ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w „Klubie u Bulka” miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Naszym gościem był muzyk, wirtuoz akordeonu, kompozytor, a także prezes i założyciel Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie Wlkp. – Edward Dębicki.

Spotkanie z artystą poprzedziła projekcja filmu, powstałego na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Dokument pt. „Zobacz jak się kręcą tylne koła wozu” przedstawia historię Edwarda Dębickiego i jego artystycznego rodu. Pan Edward wraz z żoną Ewą przybliżyli nam tajniki kultury, zwyczajów i tradycji cygańskiej, które dla większości zgromadzonych były nie do końca odkrytą tajemnicą.
Państwo Dębiccy w nietuzinkowy sposób odpowiadali na pytania gości dotyczące życia Cyganów dawniej i dziś, tworząc tym samym niezwykłą atmosferę . Na spotkaniu poruszony został również temat poezji cygańskiej, a w szczególności twórczości literackiej Papuszy (ciotki artysty).

Spotkanie zakończone zostało wyjątkową oprawą artystyczną z udziałem Pana Edwarda oraz jego zespołu, ponadto występ wzbogacił pokaz tańca cygańskiego w wykonaniu tancerki Teatru TERNO.