SOK Sulęcin
home Najbliższe wydarzenia Autorskie spotkanie z panem Edwardem Dębickim

Autorskie spotkanie z panem Edwardem Dębickim

Biblioteka Publiczna w Sulęcinie oraz Sulęciński Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Sulęcin na autorskie spotkanie z panem Edwardem Dębickim, dotyczące wspomnień, bajek, kultury, obyczajów i muzyki cygańskiej.
Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
Zapraszamy we wtorek, 9 maja, do Klubu u Bulka. Godzina 18:00.
Wstęp bezpłatny!

EDWARD DĘBICKI – obchodzi 60 –lecie pracy artystycznej i twórczej. To przede wszystkim muzyk – wirtuoz akordeonu, kompozytor (200 piosenek, w tym nagrodzona GRAND PRIX na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1995 r. piosenka „Idź w swoją Stronę” w wykonaniu Edyty Geppert), piosenki dla Anny German, to kilkanaście widowisk muzycznych oraz muzyka filmowa. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie Wlkp.

Dyrektor, inicjator i pomysłodawca Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich ROMANE DYVESA – już XXIX lat. „60-lecie obchodzi również założony przez E. Dębickiego w 1955 roku CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY „TERNO”. Jedyny profesjonalny cygański zespół w Polce i jeden z najlepszych w Europie, uprawiający autentyczny folklor cygański. Wykształcił około 500 artystów cygańskich, wielu z nich występuje obecnie na scenach artystycznych świata.

Za swój dorobek artystyczny i twórczy otrzymał wiele nagród i wyróżnień, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa Wlkp., Honorowy Obywatel Województwa Lubuskiego, został wybrany Lubuszaninem XX wieku. Za rozwój i ochronę kultury cygańskiej w świecie od Prezydenta International Fest Roma otrzymał pierwszego Cygańskiego Oskara.
Dwa lata temu Edward Dębicki z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał najwyższe odznaczenie dla ludzi kultury i sztuki w Polsce ZŁOTY MEDAL „Zasłużony dla Kultury Polskiej – GLORIA ARTIS”.

W 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej nadał E. Dębickiemu honorowy tytuł „Świadek Historii”.