SOK Sulęcin
home Aktualności Filmowo-muzyczny poranek z zespołem Czerwie / Pan Tadeusz

Filmowo-muzyczny poranek z zespołem Czerwie / Pan Tadeusz

Filmowo-muzyczny poranek z zespołem Czerwie / Pan Tadeusz
06.04.2018r
Godz. 9:00
Wstęp:
8 zł (bilet ulgowy dla grup zorganizowanych)
12 zł (bilet normalny)
Sulęciński Ośrodek Kultury
Sala Konferencyjna
ul. Moniuszki 1
69-200 Sulęcin

Sulęciński Ośrodek Kultury zaprasza na filmowo-muzyczny poranek. Małopolska grupa CZERWIE zrealizowała projekt muzyki „na żywo” granej do wyjątkowego, niemego filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

Film Ryszarda Ordyńskiego jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza. Uroczysta, warszawska premiera „Pana Tadeusza” odbyła się 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięli najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

W filmie wystąpiła czołówka ówczesnych gwiazd polskiego ekranu: Stanisław Knake-Zawadzki, Helena Sulima, Mariusz Maszyński, Stefan Jaracz (sam Ordyński zagrał oficera armii gen. Dąbrowskiego). Scenarzyści filmu, wybitni pisarze: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, wraz z reżyserem postanowili przenieść na ekran żywe obrazy w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora ilustracji do „Pana Tadeusza”.

Źródło: http://www.fn.org.pl

***
CZERWIE – niezależna małopolska formacja prezentująca dźwięki z pogranicza popu, rocka, folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Balansując muzycznie, potrafią zagrać „i do tańca i do różańca”.
Grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 r. na wiejskim pikniku w sołectwie Roczyny koło Andrychowa (pow. wadowicki) w Beskidzie Małym i godnie reprezentuje swój region występami, na które dostaje zaproszenia z całego kraju.
Fragment koncertu:

profil fb zespołu: https://www.facebook.com/czerwie