SOK Sulęcin
home Aktualności Na tropie tajemnic w Sulęcinie – podsumowanie tegorocznych Akcji na Wakacje

Na tropie tajemnic w Sulęcinie – podsumowanie tegorocznych Akcji na Wakacje

Tegoroczne wakacje z Sulęcińskim Ośrodkiem Kultury oraz Biblioteką Publiczną w Sulęcinie dobiegły końca. Za nami wspaniały czas – na przełomie lipca i sierpnia zorganizowaliśmy dla dzieci w wieku 8-13 lat zajęcia pod hasłem Na tropie tajemnic. Spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki, w godzinach 10:00-13:00, podsumowanie wakacji nastąpiło 9 sierpnia w Sulęcińskim Ośrodku Kultury.

Czym się zajmowaliśmy?
W dużym skrócie – rozwiązywaliśmy najciekawsze zagadki i prowadziliśmy poszukiwania i poszerzaliśmy swoją wiedzę na różne tematy! Braliśmy udział w warsztatach archeologicznych, odwiedziliśmy Komendę Powiatową Policji w Sulęcinie, a także Szkółkę Leśną w Ostrowiu, znaleźliśmy skarb Templariuszy oraz wzięliśmy udział w bardzo ciekawej grze terenowej, odkrywającej tajemnice naszego pięknego miasta, Sulęcina.

Pierwszego dnia zajęć, po poznaniu swoich imion i zapoznaniu się uczestników, zrobiliśmy „notatniki poszukiwaczy tajemnic”, które były nam potrzebne na każdych zajęciach. Tam wklejaliśmy nasze odznaki sprawności, które dzieci zdobywały za wykonane zadania.
Zagadek pierwszego dnia zajęć było wiele – nasi młodzi odkrywcy musieli się wykazać sprytem, logiką, spostrzegawczością i bystrością, aby rozwiązać zadania przygotowane przez tajemniczego Templariusza. Wszyscy dzielnie sobie poradzili!

Na naszym drugim spotkaniu dzieci przekonały się, że malarstwo również może skrywać wiele tajemnic, malarze mogą w swoich dziełach ukrywać rzeczy niewidoczne gołym okiem, obrazy są dobrym miejscem do ukrycia kolejnych szyfrów, a żeby być dobrym detektywem i obserwatorem potrzebne jest odpowiednie przygotowanie…

Podczas trzecich zajęć wybraliśmy się na pieszą wycieczkę traktem dawnego Sulęcina. Wzięliśmy udział w ekscytującej grze terenowej, którą stworzyła Kraina Szlaków Turystycznych. Gra terenowa to nie tylko świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu, ale i możliwość poznania największych tajemnic i zagadek, które kryje nasze piękne miasteczko!
Skupiliśmy się między innymi na zagadkowych kamiennych tablicach przy Domu Joannitów, na postaci Leona Stanisława Pineckiego i jego historii oraz osiągnięciach, na murze obronnym przy ulicy Pineckiego, na dawnej Hidenburgstrasse, zabytkowym neogotyckim kościółku z 1862 roku i wielu innych, równie ciekawych punktach. Było wspaniale!

Czwarte spotkanie w ramach tegorocznych Akcji… to wizyta na Komendzie Powiatowej Policji w Sulęcinie. Rzecznik prasowy policji – sierż. Klaudia Richter oprowadziła nas po (prawie!) całym budynku. Zwiedziliśmy strzelnicę, dyspozytornię, Niebieski Pokój z lustrem weneckim, część biurową budynku, a nawet cele!

Kolejną wakacyjną atrakcją było zwiedzanie Szkółki Leśnej w Ostrowiu. To był bardzo ciekawy dzień! Po szkółce oprowadzał nas pan Arkadiusz Senyszyn- pokazał nam najważniejsze zakamarki, opowiedział o roślinach, które tam występują i o które każdego dnia dbają leśnicy, opowiedział również o tym jak postępować z dziką zwierzyną, poznaliśmy także tropy najważniejszych mieszkańców lasu. Na zakończenie naszej przygody w lesie zjedliśmy pyszne, pieczone na ogniu kiełbaski.

Drugiego dnia sierpnia naszym głównym celem było odkrycie skarbu! Droga do niego nie była prosta, pogoda nie ułatwiła nam sprawy, ale nasi błyskotliwi poszukiwacze bez trudu odnaleźli wszystkie wskazówki, pozostawione „na winnym szlaku”. Nasza przygoda rozpoczęła się w Klubie u Bulka, gdzie znaleźliśmy brakujący fragment mapy – to dzięki niemu oraz dzięki zapisanej wskazówce dowiedzieliśmy się co nas dziś czeka. Panowie Marek Pakulski i Sławomir Bieniek zaprezentowali nam jak działa wykrywacz metali – sprzęt ten był nam dziś niezbędny, aby znaleźć nasz główny skarb. Powędrowaliśmy aż pod Dom Joannitów, a tam czekał na nas… „słodki skarb” Templariuszy.

Nasze przedostatnie zajęcia rozpoczęły się na Placu Czarnieckiego – tym razem dzień rozpoczęliśmy od spektaklu teatralnego – odwiedzili nas goście aż z Krakowa! Za wizytę dziękujemy Art-Re – Studio małych form teatralnych, scenografii i reżyserii. Spektakl pod tytułem „Bazyliszek” dostępny był dla każdego, zarówno małego, jak i dużego mieszkańca Gminy Sulęcin!

Tuż po plenerowym spektaklu na naszych młodych odkrywców czekały zajęcia archeologiczne. Naszym głównym zadaniem było wykopanie szczątek krokodyla. Praca archeologa przypadła każdemu do gustu.
9 sierpnia odbyły się ostatnie zajęcia w ramach tegorocznych Akcji… Tego dnia obejrzeliśmy zdjęcia i film – dokumentację wspólnie spędzonego czasu, pojedliśmy trochę smakołyków i graliśmy w to, na co tylko mieliśmy ochotę. To był wspaniały czas.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za piękny uśmiech, zaangażowanie i waszą obecność na tegorocznych Akcjach na wakacje – świetnie się wspólnie bawiliśmy, a poza tym wiele nauczyliśmy i odkryliśmy największe tajemnice naszego miasta. Do zobaczenia za rok, na kolejnych zajęciach!