SOK Sulęcin
home Aktualności Święto Pszczoły w Sulęcinie

Święto Pszczoły w Sulęcinie

Ósmego dnia sierpnia obchodziliśmy w Sulęcinie Święto Pszczoły. Zaczęliśmy od spotkania na Placu Czarnieckiego,a następnie ubrani w kolorowe, pasiaste stroje i skrzydełka oraz czułki udaliśmy się do pasieki Państwa Dutkowiak. Dlaczego obchodzimy w tak huczny sposób święto naszych skrzydlatych przyjaciół? To bardzo wyjątkowy dzień – pszczoły są nam niezwykle potrzebne! Ich populacja spada, a musimy wiedzieć, że te pracowite zwierzątka zapylają niemalże 75% roślin, które stanowią pokarm dla nas – ludzi! Dowiedzieliśmy się tego w środę – tego dnia dzięki uprzejmości Państwa Dutkowiak poznaliśmy tajniki pracy pszczelarza oraz produkcji miodu. Było bardzo smacznie – zostaliśmy poczęstowani różnymi rodzajami miodu oraz miodowymi wypiekami, a pyszna lemoniada pomagała nam przetrwać upał. Ponadto zwiedziliśmy pasiekę i mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy pszczół.

Warto w tym miejscu dodać, że Państwo Dutkowiak dbają o tradycję – wiele czynności wciąż wykonywanych jest własnoręcznie, co znacznie wpływa na wyjątkowy smak i niepowtarzalną jakość miodu. Każdy uczestnik zajęć w pasiece otrzymał w prezencie mały słoiczek miodu. Było bardzo słodko! Dziękujemy!

W organizacji tego dnia pomógł nam także pan Dawid Karzólewski – główny specjalista Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Dziękujemy!

Jak mawiał Albert Einstein: „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia…” – pamiętajmy o tym każdego dnia i dbajmy o naszych skrzydlatych przyjaciół.