SOK Sulęcin
home Aktualności TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15.05.2017

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15.05.2017

6Biblioteka Publiczna w Sulęcinie oraz Sulęciński Ośrodek Kultury zapraszają mieszkańców Gminy Sulęcin na tegoroczny Tydzień Bibliotek, który odbędzie się w dniach 8-15 maja br. Głównym celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”.

Nasza biblioteka ma do zaoferowania szereg atrakcji z myślą o przedszkolakach, uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz z myślą o osobach dorosłych.

W poniedziałek, 8 maja, zapraszamy serdecznie na konkurs przeznaczony dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych, należących do Gminy Sulęcin. Konkurs pod hasłem „Mistrz Pięknego Czytania” odbędzie się o godzinie 10:00 w czytelni naszej biblioteki.
We wtorek ukłon w stronę najmłodszych – o godzinie 10:00 odbędzie się uroczyste pasowanie przedszkolaków na czytelników Biblioteki Publicznej, które co roku organizujemy pod hasłem: „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Widzimy się w Sali Konferencyjnej SOK!
Tego samego dnia, po południu – o godzinie 18:00, w klimatycznej piwnicy Klubu u Bulka odbędzie się autorskie spotkanie z Edwardem Dębickim, dotyczące wspomnień, bajek, kultury, obyczajów i muzyki cygańskiej.
EDWARD DĘBICKI – obchodzi 60 –lecie pracy artystycznej i twórczej. To przede wszystkim muzyk – wirtuoz akordeonu, kompozytor (200 piosenek, w tym nagrodzona GRAND PRIX na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1995 r. piosenka „Idź w swoją Stronę” w wykonaniu Edyty Geppert), piosenki dla Anny German, to kilkanaście widowisk muzycznych oraz muzyka filmowa. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie Wlkp.
Dyrektor, inicjator  i pomysłodawca Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich ROMANE DYVESA – już XXIX lat. „60-lecie obchodzi również założony przez E. Dębickiego w 1955 roku CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY „TERNO”. Jedyny profesjonalny cygański zespół w Polce i jeden z najlepszych w Europie, uprawiający autentyczny folklor cygański. Wykształcił około 500 artystów cygańskich, wielu z nich występuje obecnie na scenach artystycznych świata.
Za swój dorobek artystyczny i twórczy otrzymał wiele nagród i wyróżnień, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa Wlkp., Honorowy Obywatel Województwa Lubuskiego, został wybrany Lubuszaninem XX wieku. Za rozwój i ochronę kultury cygańskiej w świecie od Prezydenta International Fest Roma otrzymał pierwszego Cygańskiego Oskara.
Dwa lata temu Edward Dębicki z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał najwyższe odznaczenie dla ludzi kultury i sztuki w Polsce ZŁOTY MEDAL „Zasłużony dla Kultury Polskiej – GLORIA ARTIS”.
W 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej nadał E. Dębickiemu honorowy tytuł „Świadek Historii”.
W środę, 10 maja, zapraszamy serdecznie na „Rzekę słów – wieczór poezji nie tylko śpiewanej… „. Podczas tego spotkania poezję (również śpiewaną) będą prezentować dzieci. Spotykamy się wyjątkowo o godzinie 17:00 w Bibliotece w Oddziale dla dzieci.
W środę, w jednej z naszych filii w Trzemesznie Lubuskim odbędzie się „Czytanie na dywanie”, czyli zajęcia czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zapraszamy o godzinie 10:40 oraz 16:00.
Także czytelnicy z Ostrowa znajdą coś dla siebie podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek! O godzinie 16:30 odbędzie się „Spotkanie Pokoleń” – spotkanie najstarszych i najmłodszych mieszkańców Ostrowia, podczas którego odbędzie się wspólne czytanie książek, przekazywanie tradycji, a przede wszystkim wspólne radosne spędzenie czasu.
W czwartek, 11 maja, zapraszamy serdecznie na „Bibliotekę w plenerze”. Ubiegłoroczna edycja tego wydarzenia podbiła serca mieszkańców naszego miasta, dlatego i w tym roku postanowiliśmy przenieść nasze półki, regały i przede wszystkim – mnóstwo książek, do centrum miasta (pl. Czarnieckiego). Biblioteka w plenerze będzie „czynna” tego dnia od godziny 12:00!
Piątek to ostatni dzień tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Tego dnia, o godzinie 17:00, spotkamy się przebrani za bajkowe postacie na sulęcińskim rynku, z którego promenadą przejdziemy do Sulęcińskiego Ośrodka Kultury gdzie odbędzie się Bal Postaci Bajkowych. Będą również konkursy, zabawy, quizy, a wszystko to rytmach bajkowych piosenek wykonanych przez solistów z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.
Będzie wyjątkowo – do zobaczenia!