SOK Sulęcin
home Aktualności Tydzień Bibliotek: Spektakl plenerowy – relacja z wydarzenia

Tydzień Bibliotek: Spektakl plenerowy – relacja z wydarzenia

W związku z tegorocznym Tygodniem Bibliotek nasza niezastąpiona Biblioteka Publiczna w Sulęcinie zorganizowała szereg fantastycznych wydarzeń, stricte związanych z książką, z czytelnictwem… Jednym z nich był spektakl plenerowy inspirowany legendami południowej Polski. Wydarzenie odbyło się 13 maja (niedziela), otoczenie było wyjątkowe – był to park za budynkiem PSP w Sulęcinie.

Inspiracją do stworzenia widowiska stały się Legendy ziemi ząbkowickiej z południa Polski. Odkrywając karty historii staraliśmy się dotrzeć do miejsc, w których odbywały się opisane wydarzenia. Legendy podane z ust do ust, przekazywane z pokolenia na pokolenie zachowały się do dnia dzisiejszego. Tę wyjątkową inscenizację przygotował dla nas „Teatr 6 i PÓŁ” z Gryfińskiego Ośrodka Kultury. Park tego dnia zmienił się nie do poznania – kilkaset lampionów wytyczało ścieżki dla widzów – odbiorców spektaklu. Ta gra świateł w połączeniu ze świetną grą aktorską oraz klimatem każdej z pięciu scen spowodowały, że wydarzenie to pozostanie w naszej pamięci na długi czas.

Spektakl został utrzymany w klimacie sennych opowieści, które działy się symultanicznie, w różnych częściach parku. Aktorzy stworzyli swoje małe, niezależne światy, połączone ścieżkami światła, którymi porusza się widz. To właśnie widz mógł zadecydować, którą ścieżkę wybrać i na jak długo zatrzymać się przy każdej z pięciu stacji.

Premiera odbyła się w 2016 roku. Spektakl został stworzony metodą site-specific i prezentowany był wówczas w parku Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Gmiter
Muzyka: Kayode Eschrich, Piotr Śnieguła, Rafał Bachul
Głosu do nagrań audio użyczyła: Katarzyna Kunicka
Występują: Weronika Giżycka, Hanna Kokoszyńska, Klara Gmiter, Anna Kamińska, Patryk
Durski, Arkadiusz Jaskot, Patryk Kowalczyk, Rafał Bachul, Piotr Śnieguła

Dziękujemy twórcom wydarzenia – aktorom „Teatru 6 i PÓŁ” z Gryfińskiego Ośrodka Kultury za wspaniałe widowisko!